• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

LED NEDİR

Led Nedir?

LED, kelime olarak Light Emmiting Diode (Işık Yayan Diyot)' un baş harflerinden oluşmaktadır. LED'ler, aslında bir yarı - iletken diyot olmakla birlikte normal diyotlardan farklı olarak jonksiyon bölgelerinde yaydıkları fotonlar aracılığı ile ışık verirler. Fakat LED'ler diğer akkor flamanlı lambalar veya floresan tüpler gibi herhangi bir ısı veya kimyasal işlem sonucu ışık yaymazlar. Bu sebeple ömürleri ve verimleri çok daha yüksek, fiziksel boyutları ise aksine çok daha küçüktür.

LED'ler çok çeşitli maddelerden üretilirler. Farklı maddelerin bileşimi ışığın rengini belirler. Kızılötesinden morötesine kadar çok geniş bir spektrumda ışık verebilecek şekilde üretilirler. 

Niçin Led ?

Fiziksel darbelere ve şoka dayanıklıdırlar.Güvenilirdirler uzun ömürlüdürler (50.000 saate kadar ömürleri vardır). Düşük güç tüketimlerinden dolayı güneş enerjisi ile çalışan devrelerde ve mobil uygulamalarda alternatifsizdirler. Yüksek verimli aydınlatma sağlarlar ve düşük sıcaklık ve düşük ışık kirliliğine sahiptirler. Elektromanyetik parazit oluşturmazlar hem iç mekan hem de dış mekan olarak kullanılabilirler. Nem ve suya dayanıklıdırlar uzun vadede daha az enerji tüketim maliyetleri vardır. Tek veya bir çok renk bir arada kullanılabilirler yüksek parlaklık ve yüksek kontrasta sahiptirler düşük güç tüketimi ve düşük ısı yayılımına sahiptirler kolay kurulma özelliklerine sahiptirler. Tepki verme süreleri diğer ışık kaynaklarına göre oldukça azdır civa, kurşun, vb. gibi ağır metaller içermezler. Çevre dostudurlar. Bakıma ihtiyaç duymazlar küçük boyutlu ve hafiftir.Plug-N-Play (Tak ve çalıştır) kolaylığına sahiptirler.Monokromatik ışık kaynağıdırlar. Bu yüzden trafik uygulamalarında benzersizdirler LED'ler, filamanları olmadıkları için, sıradan elektrikli aydınlatma ampullerinden daha dayanıklıdırlar. Başlı başına bir bilim dalı haline gelmiş ve sürekli gelişmekte olan bir teknolojidir LED'ler geleceğin ışık kaynağıdır.

Şerit Led Kullanım Yerleri

ŞERİT LED ler farklı amaçlar için günümüzde kullanılmaktadır. Işık veren Diyotlar olan ŞERİT LED ler birçok uygulama ve araçta her geçen gün daha fazla popülarite kazanmaktadır. Bunun nedeni düşük maliyeti olması, boyutu ve verdiği ışığın gücü. LED kullanılan araçlar ve  uygulamalardan bazıları.

Şerit Led Kullanım Yerleri

ŞERİT LED ler farklı amaçlar için günümüzde kullanılmaktadır. Işık veren Diyotlar olan ŞERİT LED ler birçok uygulama ve araçta her geçen gün daha fazla popülarite kazanmaktadır. Bunun nedeni düşük maliyeti olması, boyutu ve verdiği ışığın gücü. LED kullanılan araçlar ve  uygulamalardan bazıları.

· LED EKRANLAR; Çevrenize bir bakın birçok yerde LED işaretlerini görürsünüz. LED Işığın kullanımın muhteşem bir örneği LAS VEGAS’dır.  Neredeyse LAS VEGAS’da otellerin önünde duran, devasa Renkli yanıp sönen mesajlar, video klipler ve karşılaşma sonuçları. Başka bir örnek ise Benzin almaya gittiğimiz yerlerdir. Eğer Benzin istasyonu yeni yapılmışsa, Eski plastik veya metale göre istasyon sahibinin fiyatları daha kolay değiştirilebileceği bir LED Tabelasına sahiptir.

· LED FLAŞLAR; Küçük zincirleme ışıklardan yüksek ışık veren Fener lere kadar, geniş bir yelpazede LED ışıklar kullanılmaktadır. Dikkat Edin evinizde LED bir Flaş olabilir veya ŞERİT LED !

· TRAFİKTE LED; Trafik ışıklarında veya Yollardan LED leri görebilirsiniz.

· EV DEKORASYONUNDA KULLANIMI; Led ve Şerit Led kullanımı evdeki uygulamalar için büyük hız kazanmıştır. Led ve Şerit Led ler artık Floresan ve Lamba aydınlatmasının bir alternatifi olarak görülmektedir. Ev için üretilmiş Led ve Şerit Led ürünleri arasında yüksek çıkışlı ışık lambaları, aydınlatma şeritleri, kabin altı ışıkları, ışık barları,okuma lambaları, kitap lambaları, güneş enerjili lambalar, Dış kapı lambaları, hareket algılayıcı lambalar, ve daha bir çok ev kullanımına uygun ışık ürünleri yer alır.

·MOBİLYA SEKTÖRÜNDE; LED VE ŞERİT LED Mobilya sektöründe gün geçtikçe yerini daha fazla almaktadır. LED VE ŞERİT LED gizli aydınlatma, Dolap içlerinde daha farklı alanlarda kullanılmaktadır. Evinizin oturma odasında, vitrininizin iç aydınlatmasının LED VE ŞERİT LED olduğunu düşünün ve bunları çeşitlendir.

·SOKAK VE CADDE AYDINLATMALARINDA; LED ler günümüzde artık Sokak ve Bahçe aydınlatmalarında da kullanılmaktadır. LED ler tüketiminin ekonomik olması nedeni ile Daha çok tercih edilmektedir.  Otoyollarda ve Ana arterlerde LED ler kullanılmaktadır.

·PERDE LEDLER; Perde Ledler Mağaza ve Vitrin aydınlatmaları için kullanılmaktadır. Perde LED ler farklı farklı ebat ve ölçülerde olup, farklı renk seçenekleri bulunmaktadır. Başlıca Renkler Beyaz, Amber, Mavi, Yeşil ve Kırmızıdır.

·MODÜL LED AYDINLATMA; Bu tür Led aydınlatma ürünleri, Harf Tabela aydınlatmalarında kullanılmaktadır. Harflerin arkasından duvara Renk verilmektedir.

·LED ACİL IŞIKLANDIRMA; LED ler acil çıkış armatürlerinde kullanmaktadır.

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret45255
Site Haritası